Příznaky anorexie
sponzorované odkazy
Doporučujeme
Plastické operace
Masáže
Články o zdraví
Mentální anorexie
Anorexie či mentální anorexie (latinsky anorexia nervosa, z řečtiny an – zbavení, nedostatek; orexis – chuť) je duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle. Spolu s bulimií se řadí mezi tzv. poruchy příjmu potravy. Mentální anorexie začíná nejčastěji ve věku mezi 14-18 lety života, ale může se objevit dříve i později. Často začíná jako reakce na nějakou novou životní situaci či událost, se kterou se daný jedinec nedokáže vypořádat (přechod na střední či vysokou školu, rozvod rodičů, úmrtí v rodině apod.).

Příznaky anorexie

I když se dnes především zásluhou sdělovacích prostředků s mentální anorexií setkáváme poměrně často, stále panují mnohé nejasnosti o tom, kde vlastně toto onemocnění začíná, a kde a jak končí. Jinými slovy stále panují nejasnosti o tom, jak rozlišit prostou starost o štíhlou postavu od jejích patologických forem. Právě proto teď přinášíme stručný přehled základních příznaků  jimiž se toto stále rozšířenější onemocnění projevuje. Budeme se přitom zabývat jak varujícími signály spíše psychologického rázu, tak příznaky tohoto onemocnění přímo ve vztahu k fyzickému tělu.

Jedním z prvních výrazných příznaků možné anorexie jsou samozřejmě podezření vzbuzující zvyky týkající se stravování. Učebnicovým příkladem tak jsou opakující se situace, v nichž se daný člověk usilovně vyhýbá, nebo si naopak nebývale dopřává. Stejně tak ale k anorexii může odkazovat situace, kdy si uvědomíte, že jste stejnou osobu vlastně dlouho neviděli pozřít vůbec nic. Podezření zde pak vzbuzuje i neobvykle časté a mnohdy krkolomné výmluvy týkající se toho, proč se právě teď s vámi nenají, zpozornět je pak třeba zejména tehdy, kdy zmíněné důvody proč nejíst působí až příliš promyšleně a systematicky.

Druhým nepříliš překvapivým příznakem mohou být přetrvávající výklady o nedostatečnosti vlastní postavy i tehdy, kdy je na první pohled zřejmé, že před vámi žádný tlouštík nestojí. Obvykle jsou přitom tato tvrzení doprovázena pečlivými předsevzetími ohledně konkrétních závazků v hubnutí („do týdne budu mít o tolik a tolik méně v pase“). V této souvislosti je přitom paradoxním faktem také to, že ti, kdo trpí anorexií zároveň často o jídle rádi hovoří, případně se snaží být v jeho blízkosti.

S rozvojem mentální anorexie jsou však spojeny i příznaky somatického charakteru. Trpící anorexií se tak například neobvykle snadno unaví, což je následkem obecně vyčerpávajícího životního stylu, který s ní souvisí. Dlouhodobý hlad, časté zvracení případně přehnané cvičení pak na sebe snadno berou podobu pocitů silného vyčerpání, dýchavičnosti nebo ospalosti. Podobně dochází ke značnému zhoršení vzhledu vlasů, pleti a kůže, ale i zubů nebo nehtů. S tím souvisí i tendence těla postižených anorexií ke snadnější tvorbě modřin a otlaků.

Anorexie však v žádném případě není jen otázkou psychických problémů, případně změny celkového vzhledu. Doprovází ji totiž i mnohé další závažné zdravotní obtíže. Sem spadají v prvé řadě srdeční arytmie i celkové zpomalení tepu, výrazně nízký krevní tlak nebo chudokrevnost spojená se špatnou sedimentací krve a nedostatkem bílých krvinek.

Z důvodu nedostatečného příjmu potravy se zhoršuje i činnost ledvin, což se může projevovat v častých otocích končetin, mohou se objevit i močové kameny. Špatná výživa pak následně vede i k řídnutí kostí (tzv. osteoporóza), díky kterému je u osob nemocných anorexií prokázáno větší množství zlomenin). Výjimkou však nejsou ani křeče, silné bolesti hlavy, poruchy vidění. Důležitým průvodním jevem mentální anorexie je potom v neposlední řadě i tzv. porucha termoregulace – k ní odkazují především zřetelně studené končetiny.

Z naznačeného výčtu typických příznaků je zřejmé, že mentální anorexii není v žádném případě možné podceňovat jako pouhou psychickou slabost – ve svých nejsilnějších variantách totiž může skončit i smrtí, ať už na následky dehydratace nebo podvýživy.